تاریخچه جرثقیل

همنطور که میدانیم جرثقیل ها یکی از کهن ترین ماشین آلاتی بودند که مردمان جهان از آن استفاده میکردند ولی چگونه این ابزارات بوجود آمدند و چرا؟

جرثقیل‌های کهن که حدود ۴۰۰۰ سال پیش و در تمدن مصر باستان برای جابه‌جایی آب مورد استفاده قرار می‌گرفتند به شادوف بودند. نحوه کار شادوف به این صورت بود که برای تعادل در یک طرف، وزنهٔ تعادلی و در انتهای دیگر بازوی گردان که آب یا کالا را جابه‌جا می‌کردند قرار داشته‌است. قسمت‌های تشکیل دهنده این دستگاه چوبی عبارت بودند از:

  • یک تکیه گاه افقی
  • دو تکیه گاه عمودی
  • یک بازوی گردان

استفاده از نمونه‌های اولیه جرثقیل در سایر ملل نیز شایع بوده‌است. به عنوان مثال شواهد باستان شناسان بیانگر این مطلب است که شش قرن پیش از میلاد مسیح یونانیان از وسایلی چوبی برای حمل وسایل سنگین استفاده می‌کردند. رومی‌ها نیز در ساختار جراثقال یونانی‌ها تغییراتی ایجاد نموداند و از آن در ساخت و ساز استفاده می‌کردند. جرثقیلهایی که رومیان از آن استفاده می‌کردند به ترِدویل ‏(en)‏ معروف است.

در قرن شانزدهم میلادی برای افزایش طول باربرداری جرثقیل، قسمت بازوی متحرک[۳] به قسمت بالابرنده یا بازوی اصلی[۴] اضافه شد. با انقلاب صنعتی استفاده از جرثقیل‌ها برای حمل بار در بنادر رونق گرفت. در سال ۱۸۳۸ ویلیام آرمسترانگ کارخانه دار و تاجر انگلیسی جرثقیلی ساخت که با قدرت آب کار می‌کرد. یکی از جرثقیل‌های او توسط نیروی دریایی ایتالیا در سال ۱۸۸۳ مورد استفاده قرار گرفت. این دستگاه تا اواسط دهه ۱۹۵۰ برای فعالیت‌های گوناگون استفاده می‌شد و هنوز با گذشت چندین دهه در شهر ونیز ایستاده‌است.[۲]


و اینگونه بود که شادوف ها تبدیل به جرثقیل های امروزی شدند.

خوب ما برای اجاره جرثقیل میتونیم چیکار کنیم :

خوب توی اینترنت وقتی اجاره جرثقیل رو سرچ کنید به وبسایت های مختلفی بر میخورید که یکی از بهترین اونها تهران جرثقیل هست که اجاره جرثقیل در تهران دارد و شما میتونید به راحتی استفاده کنید.

/ 0 نظر / 7 بازدید